Czy można iść do pracy od razu po porodzie?

Czas porodu i tuż po porodzie dla większości kobiet jest oczywisty i oznacza spędzanie pierwszych chwil w domu oraz dochodzenie do siebie po ciężkim wysiłku, jakiego doznał organizm.

Zdarza się jednak czasem, że kobieta zaraz po porodzie czuje się na siłach i chce koniecznie wrócić do pracy. Decyzja ta może mieć różne podłoże. Czasem zmusza ją do tego sytuacja finansowa, ponieważ zasiłek macierzyński okazuje się dla niej nie wystarczający. Należy wspomnieć, że nie zawsze jest to 100 procent podstawowego wynagrodzenia.

Druga kwestia może dotyczyć stanu psychicznego kobiety. Może się okazać, że macierzyństwo od samego początku zaczyna ją przerastać. Praca może się okazać oazą spokoju bez płaczów dziecka przez kilka godzin.

Przepisy mówią inaczej

Pomimo szczerych chęci młodej mamy dotyczących powrotu do pracy tuż po narodzinach dziecka nie może ona pracy podjąć. Zgodnie z prawem musi przebywać na urlopie macierzyńskim przez co najmniej 14 tygodni, a więc żaden pracodawca nie zgodzi się na takie rozwiązanie. Taka opcja jest po prostu niemożliwa. Ustawodawca przewidział ten czas na tzw. urlop macierzyński (czytaj więcej na ten temat), aby kobieta odpoczęła i zaczerpnęła odrobinę pełnego macierzyństwa. Co prawda początkowe dni urlopu mogą nie należeć do łatwych, jednak każda matka musi przebrnąć przez ten nie zawsze łatwy okres.

Urlop może wykorzystać także tata

Gdy kobieta nie chce wykorzystać pełnego okresu urlopu, z reszty może skorzystać tata dziecka. To również świetna okazja, aby młody tata mógł spędzić więcej czasu z dzieckiem i odciążyć żonę od obowiązków domowych.

Czas urlopu, który należy się ojcu dziecka jest określony przez przepisy prawne. Młody tata może przejść na urlop po 14 tygodniach przyjścia malucha na świat. Przez ten czas kobieta także pobiera zasiłek macierzyński, który może później przejść ma męża.

Jakie dokumenty musi złożyć matka rezygnująca z urlopu:

– wniosek informujący o rezygnacji z reszty urlopu

– zaświadczenie o chęci udzielenia reszty urlopu mężowi

– w przypadku prowadzenie przez ojca dziecka działalności pozarolniczej powinien on złożyć wniosek o przerwaniu powyższej działalności.

Jakie dokumenty musi złożyć młody tata, aby mógł skorzystać z urlopu?

Po podjęciu decyzji przez obojga rodziców ojciec dziecka, który chce wykorzystać przysługujący mu urlop powinien złożyć następujące dokumenty:

– skrócony opis aktu urodzenia dziecka

– dokument potwierdzający, że matka pobierała zasiłek macierzyński przez 14 tygodni

– zaświadczenie o okresie jaki przysługuje pobieraniu zasiłku

– wysokość pobieranego świadczenia

– ZUS-3, ZUS Z-3b lub ZUS Z-3a

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *