Bitcoin spada o 10% po osiągnięciu rekordowego poziomu; wywołuje likwidację kryptowalut o wartości 1 mld USD

Nowy rekord wszechczasów Bitcoina we wtorek szybko zamienił się w krwawą łaźnię, wypłukując nadgorliwych traderów lewarowanych.
  • Bitcoin osiągnął we wtorek nowy rekord wszech czasów na poziomie 69 200 USD, a następnie spadł do 59 700 USD w wyniku gwałtownej wyprzedaży.
  • Korekta wywołała kaskadowe likwidacje, wypłukując pozycje lewarowanych instrumentów pochodnych o wartości ponad 1 miliarda dolarów we wszystkich aktywach cyfrowych, jak pokazują dane CoinGlass.

Bitcoin (BTC) spadł we wtorek o ponad 10% z nowego rekordu wszech czasów, ponieważ intensywna sprzedaż na giełdach kryptowalutowych ograniczyła wzrost cen powyżej 69 000 USD, wysyłając cenę poniżej 60 000 USD w pewnym momencie.

BTC wzrósł do 69 200 USD wcześniej w ciągu dnia, ale księga zamówień na giełdzie kryptowalut Binance wykazała duże zlecenia sprzedaży skupione na wyższych poziomach cenowych, z ponad 300 BTC, wartymi około 20 milionów dolarów, które mają zostać sprzedane po 69 000 USD i ponad 500 BTC na sprzedaż po 70 000 USD.

Presja sprzedaży stanowiła znaczącą barierę dla ceny bitcoina, powodując spadek kryptowaluty. Po tym, jak CoinDesk Bitcoin Index (XBX) na krótko osiągnął rekordowy poziom 69 208 USD o 15:04 UTC, BTC spadł o ponad 1000 USD w ciągu minuty. Wyprzedaż przyspieszyła następnie falami, a cena najpierw spadła poniżej 65 000 USD, a następnie spadła dalej do 59 700 USD, jak pokazują dane CoinDesk Bitcoin Index. W czasie publikacji BTC odbił się z powrotem do 62 800 USD.

Cofnięcie spowodowało spadek BTC o 7% w ciągu ostatnich 24 godzin, co było gorsze od 3% spadku indeksu CoinDesk 20 Index (CD20) na szerokim rynku, który utrzymał się lepiej ze względu na stosunkowo dobre wyniki eteru (ETH) i solany (SOL). Inne główne altcoiny, takie jak Cardano (ADA), dogecoin (DOGE) i shiba inu (SHIB) straciły około 10%-12%.

Likwidacja kryptowalut gwałtownie rośnie

Szalona akcja cenowa spowodowała poważne zniszczenie dźwigni finansowej, likwidując pozycje handlowe na instrumentach pochodnych o wartości ponad 1,1 miliarda dolarów we wszystkich aktywach cyfrowych w ciągu ostatnich 24 godzin, jak pokazują dane CoinGlass. Według CoinGlass, około 870 milionów dolarów zlikwidowanych pozycji stanowiły pozycje długie, czyli zakłady na wzrost cen aktywów.

Likwidacje mają miejsce, gdy giełda zamyka lewarowaną pozycję handlową z powodu częściowej lub całkowitej utraty początkowych środków pieniężnych tradera lub “depozytu zabezpieczającego”, jeśli trader nie ma wystarczających środków na pokrycie strat na pozycji. Gdy ceny aktywów spadają, dynamika może zapoczątkować kaskadę likwidacji, pogłębiając straty i spadki cen. Poważne zdarzenia likwidacyjne często oznaczają lokalny szczyt lub dno dla ceny aktywów.

Wtorkowa akcja przekroczyła nawet 1 miliard dolarów lewarowania z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to bitcoin nagle spadł poniżej 25 000 USD z 28 000 USD. Ruch ten oznaczał w przybliżeniu lokalny dołek cenowy, choć minęło kilka tygodni, zanim bitcoin faktycznie zaczął ponownie rosnąć.

Will Clemente, współzałożyciel Reflexivity Research, zauważył, że wtorkowe wydarzenia przypomniały mu akcję bitcoina w okolicach Święta Dziękczynienia 2020. W tym czasie byki miały oko na rychłe przejęcie poziomu 20 000 USD, ale bitcoin osiągnął poziom 19 500 USD i spadł w bardzo krótkim czasie do około 16 000 USD.
“Wszelkie spadki mają na celu otrząśnięcie się z lewarowanych małp i kupowanie w tym momencie” – powiedział Clemente w poście X.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours