Nie, potencjalni emitenci spot Ethereum ETF nie będą mogli stawiać eteru w tle

  • Wraz z rosnącym oczekiwaniem na zatwierdzenie ETF Ethereum w Stanach Zjednoczonych, usunięcie nagród za obstawianie eteru z propozycji wydaje się być kluczową częścią tego procesu.
  • Podczas gdy eliminacja nagród za obstawianie dla inwestorów w potencjalnych funduszach ETF stała się jasna, pozostała pewna niepewność co do tego, czy zarządzający aktywami mogą nadal obstawiać eter dla siebie.

Wśród rosnących oczekiwań na spot Ethereum
ETH -1,59%
w Stanach Zjednoczonych, usunięcie nagród za staking z propozycji wydaje się kluczowe w procesie decyzyjnym Komisji Bezpieczeństwa i Giełd.

W przeciwieństwie do Bitcoina, protokół konsensusu Ethereum proof-of-stake pozwala użytkownikom stakować swoje aktywa w sieci, przyczyniając się do jej bezpieczeństwa w zamian za zysk – obecnie około 3%.

Jeszcze zanim analitycy Bloomberg ETF Eric Balchunas i James Seyffart dramatycznie podnieśli swoje szanse na zatwierdzenie ETF Ethereum w USA z 25% do 75% w poniedziałek w związku z oznakami „180” ze strony SEC, Ark Invest zmniejszył w zeszłym tygodniu składnik obstawiania w swojej aplikacji ETF Ethereum. Fidelity poszedł w jej ślady w zmienionym oświadczeniu rejestracyjnym S-1 we wtorek, podobnie jak Grayscale w zmienionym wstępnym oświadczeniu proxy – usuwając cały język związany z obstawianiem lub nagrodami za obstawianie. W poprzednich zgłoszeniach zarządzający aktywami zaproponował inwestorom możliwość obstawiania części eteru u dostawców stakingu za pośrednictwem funduszy.

Zaktualizowany język może wynikać z obaw SEC dotyczących obstawiania kryptowalut. Na przykład SEC pozwała Coinbase w czerwcu 2023 r. za zapewnienie dostępu do stakingu za pośrednictwem swojej platformy, twierdząc, że narusza ona przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Żaden podmiot powiązany z potencjalnym funduszem ETF Ethereum nie może obstawiać eteru

W zeszłym tygodniu analityk Coinbase, David Han, przyjął wówczas kontrariański punkt widzenia, że rynek może „nie doceniać” czasu i szans na potencjalne zatwierdzenie ETF Ethereum, powołując się na korelację między kontraktami terminowymi CME a kursami wymiany spot – uzasadnienie wykorzystane do zatwierdzenia ETF Bitcoin spot – ale ostrzegł, że ETF Ethereum spot, które zawierały elementy obstawiania, prawdopodobnie nie zostaną zatwierdzone.

Jednakże, podczas gdy nagrody za obstawianie dla inwestorów w potencjalnych funduszach ETF zostały wyraźnie usunięte, w mediach społecznościowych pozostała pewna niepewność co do tego, czy zarządzający aktywami będą mogli obstawiać eter dla siebie. „Pozostaje pytanie, czy zarządzający aktywami mogą obstawiać ETH dla siebie?” – napisał wczoraj na X CEO Global Macro Investor, Raoul Pal. „Jeśli mają taką możliwość, to jest to najbardziej dochodowy fundusz ETF na świecie i będą zmotywowani do pozyskania jak największej liczby aktywów”.

W następstwie zmienionych oświadczeń, Cboe BZX złożył później we wtorek zaktualizowane formularze 19b-4 dla Franklin Ethereum Trust, Fidelity Ethereum Fund, VanEck Ethereum Trust, Invesco Galaxy Ethereum ETF i ARK 21Shares Ethereum ETF.

Wyjaśniając niepewność, Seyffart wskazał na sekcję zgłoszenia Fidelity, która, podobnie jak jej konkurenci, dodała bardzo jasny język, że eter funduszu nie może być stakowany przez nikogo, przynajmniej jeśli chcą mieć większą szansę na zatwierdzenie przez SEC.

„Ani Trust, ani Sponsor, ani Depozytariusz, ani żadna inna osoba związana z Trustem nie będzie, bezpośrednio lub pośrednio, angażować się w działania, w których jakakolwiek część ETH Trustu podlega walidacji Ethereum proof-of-stake lub jest wykorzystywana do zarabiania dodatkowego ETH lub generowania dochodu lub innych zarobków” – czytamy w zgłoszeniu. „Trust nie nabędzie i nie zrzeknie się żadnych przypadkowych praw (”IR„) lub aktywów IR otrzymanych, na przykład w wyniku forków lub zrzutów, a takie aktywa nie będą brane pod uwagę do celów ustalenia NAV”, dodaje.

SEC ma kluczowe terminy w czwartek i piątek, aby zdecydować, czy zatwierdzić wnioski o spot Ethereum ETF złożone odpowiednio przez VanEck i Ark Invest.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours