Progi podatkowe w Polsce – 2018

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podatkami nie do końca rozumieją działanie progów, przez co na starcie popełniają wiele błędów. To, ile podatku zapłacimy zależy od zarobionych przez nas pieniędzy.

Dlaczego płacimy podatki?

W Polsce system podatkowy opiera się na progresji. Oznacza to, że w ustawie zawarte zostały poszczególne progi podatkowe: https://kapitalni.org/pl/artykuly/progi-podatkowe-czym-sa-i-jak-dzialaja,73,250, a także kwota, która jest od niego wolna. Mimo, że system ten wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowany, rzeczywistość jest całkiem inna, a sam próg podatkowy łatwy do zrozumienia. Dzięki płaceniu podatków kraj zyskuje przychody, jakie rozdziela na urzędy i służby. Działa pogotowie, wojsko oraz budowa dróg, z których wszyscy korzystamy. Jeśli wszystko byłoby prywatne, dostęp do wielu dóbr byłby bardzo ograniczony.

Kwota wolna od podatku

Temat kwoty wolnej od podatku pojawia się bardzo często nie tylko w politycznych debatach telewizyjnych. Nic jednak dziwnego, bowiem kwota wolna od podatku zwalnia od jego płacenia wszystkie te osoby, które zarobiły w roku podatkowym określoną w ustawie kwotę. Progi podatkowe w 2018 roku wiążą się z przepisami o różnych stawkach. Kwota wolna od podatku wynosi 6600 rocznie. Obowiązuje u tych osób, których dochód nie przekroczył 550 zł miesięcznie. Dzięki temu możliwe będzie pomniejszenie podatku o maksymalnie 1188 złotych.

PIT 2019 – jakie zmiany wprowadzi?

Rok 2019 przynosi kolejne zmiany, których ofiarą pada również próg podatkowy. Kwotą wolną od podatku jest 8000 złotych, jednak wszystko zależy od wysokości naszych dochodów. Jeśli w roku 2018 nasze dochody nie przekroczą 80000 złotych, nie zapłacimy podatku w roku 2019. Stawki podatkowe rosną: im więcej zarabiamy, tym większa możliwość wpadnięcia w wyższe progi podatkowe. Jeśli chcemy obliczyć wysokość naszego podatku, nie możemy zapomnieć o tym, że progi dotyczą dochodu, nie przychodu.

Ulgi podatkowe – czy każdy może z nich skorzystać?

Płacenie mniejszych podatków jest możliwe przy korzystaniu z ulg podatkowych. Warto dowiedzieć się, jakie dokładnie nam przysługują, korzystając z pomocy np. księgowej. Dzięki ulgom możemy odliczyć od podatku nawet 700 złotych. Istnieje także szereg ulg rodzinnych, gdzie liczy się ilość posiadanych dzieci a także fakt, czy wychowujemy je samotnie. Od podatków odlicza się również oszczędności na naszą emeryturę. Na dodatkowe ulgi podatkowe może liczyć również honorowy dawca krwi. Jak więc widać, ulg jest całkiem sporo, jednak nie każdy może się na nie załapać ze względu na obowiązujące kryteria.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.