Ułatw sobie życie zakładając profil zaufany

Dawniej było czymś nie do pomyślenia, aby móc załatwić różnego typu sprawy urzędowe zdalnie. Obecnie robienie tego przez Internet stało się bardzo popularne, ale wymaga to założenia profilu zaufanego. Z takim cyfrowym narzędziem identyfikacji zyskujemy wiele nowych możliwości. 

Załatwianie spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu?

Sprawy urzędowe mogą zostać załatwione przez Internet, jeśli tylko założymy profil zaufany, który stanowi alternatywę dla tradycyjnego podpisu. Warto od razu zaznaczyć, że wymaga to jedynie przedłożenia stosownego wniosku, co można zrobić online i po autoryzacji danych. Co więcej, za tego typu usługę nie zapłacimy zupełnie nic, bo jest całkowicie bezpłatna. Jedyne co musimy zrobić, to dowiedzieć się, jak założyć profil zaufany. Dokonamy tego przez bankowość elektroniczną, co będzie najszybszym i najwygodniejszym sposobem, ale nie jedynym. Kolejną możliwością jest wypełnienie wniosku online, po czym udanie się do punktu potwierdzającego, aby aktywować profil zaufany. Wszystko załatwimy na stronie pz.gov.pl, a na osobiste odwiedzenie placówki mamy aż 14 dni. Jeśli nie zdążymy zrobić tego w terminie, całą procedurę będzie trzeba powtórzyć, dlatego nie ma co z tym zwlekać.  

Mając już profil zaufany, możemy zacząć załatwiać przeróżne sprawy online, sprawdzać swoje punkty karne i dane w RDO, ważność dowodu osobistego, dane w rejestrze PESEL. Profil zaufany daje wgląd nawet do swojej dokumentacji medycznej, jeśli posiada się Internetowe Konto Pacjenta. Za jego pomocą rozliczymy się z US, składając PIT. Można nawet złożyć wniosek o wydanie dowodu tożsamości, wszystko bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności. Po upływie trzech lat od założenia profilu zaufanego następuje utrata jego ważności i trzeba złożyć wniosek o przyznanie kolejnego. Opcja ta dostępna jest dla każdego, kto posiada numer PESEL i pełną/ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo takiego cyfrowego podpisu, to jest ono na wysokim poziomie – tylko jego właściciel może go używać.

Przydatne linki:

Instrukcja jak założyć profil zaufany stworzona przez Kapitalni.org

Informacje czym jest profil zaufany ze strony obywatel.gov.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *